Bundan önce sürekli Amerika’da yaşam üzerine içerikler üretiyordum. Malum tercih zamanları yaklaştı. Kendim de bir Uluslararası İlişkiler mezunu olarak bu bölümle ilgili video hazırlayayım istedim.

Öncelikle, lütfen, bu videoyu izlemeden Uluslararası İlişkiler bölümü tercihi yapmayın. Yapmayı planlayan arkadaşlara ise mümkünse izletin, onlarla paylaşın. Benim söyleyeceklerimi yüzde yüz referans almayabilirsiniz tabii ki ama aklınızın bir köşesinde tutarsanız sizin için faydalı olacaktır 😀

Uluslararası İlişkiler Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar?

mezunlar ne iş yapar

Uluslararası İlişkiler Bölümü

Uluslararası İlişkiler bir meslek değildir akademik bir disiplindir. Mezun olduğunuzda da bir ünvanınız olmaz.

Uluslararası ilişkiler uzmanı diyemez miyiz kendimize okulu bitirince diye sorabilirsiniz. Şimdi Twitter veya Instagram’da bunu biosuna böyle yazanlar var ama onlar böyle kendi aralarında uzmanlık oynayan insanlar. 7-8 yaşındaki çocukların kendi aralarında evcilik oynarken kendilerini anne baba sanmaları, okulu bitirenlerin kendilerini hemen Uluslararası İlişkiler uzmanı sanmalarından daha gerçekçi.

Bitirince ne olacağınızı konuşmadan önce biraz bölümden konuşalım.

Size öğretilmek istenen temel konuları öğretmek, anlayabilmenizi sağlamak ve bu konular arasında muhakeme ve analiz yeteneğinizi geliştirmek veya kazandırılmak istenilen farklı bakış açılarını kazandırmak adına Tarih, Politika, Hukuk, Felsefe, Sosyoloji gibi farklı disiplinlerin belirli ölçülerle, birlikte öğretildiği bir bölüm.

Fakat eğer kendinize bölüm içinde bir alan seçmez de üzerinde yoğunlaşmazsanız, hiçbir konuda bir tarihçi kadar Tarih, Bir hukukçu kadar Hukuk bir siyaset bilimci kadar Siyaset Bilimi bilgisine sahip olamazsınız.

Haliyle mezun olduğunuzda ‘Master of None’ olma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Kim bu Master of None’lar yani hiçbir şeyin uzmanları ya da her şeyden az bir bilgiye sahip olup hiçbir konuda tam bir bilgiye ve yetkinliğe sahip olamayanlar.

Uluslararası İlişkiler bölümünün ne olduğundan habersiz bir şekilde bölüme gelen insanların yüzde kocamanlık bir kısmı mezun olduğunda Master of None oluyor.

Ve etrafta hakkında en fazla espri ve şehir efsanesi dolaşan bölümlerden biri olduğundan kimsenin bu bölümün karakteri ve fıtratından haberi yok.

Bölümün karakteri ve fıtratı dedim evet.

Çünkü bence UA bölümünün diğer her bölüm gibi kendine ait bir karakteri ve bir fıtratı var.

Eğer siz bu fıtrat ve karakterle anlaşamayacaksanız bu bölümle bir hayata başlamak sizin için büyük bir hata olabilir.

Geçinemeyeceğiniz bir insanla aynı evde uzun süre yaşamak gibi veya evlenmek gibi düşünebilirsiniz…

Fakat bu bölümün fıtrat ve karakterine uyumlu bir hayata bakış açınız varsa bu bölümden inanılmaz zevk alacaksınız o ayrı konu.

Şimdi uluslararası İlişkiler burcu ile kimler iyi geçinebiliyor kimle geçinemiyor. Bunu konuşalım.

Kimler Uluslararası İlişkiler Okumalı ya da Okumamalı?

Okuma yapmak ile aranız yoksa, bir yerde oturup saatlerinizi okumaya veremiyorsanız. Akademik anlamda Uluslararası İlişkiler bölümüyle ilgili bir gelecek düşünmeyin.

Erken boşanırsınız.

Ama tabi sadece okumak ile aranızın olması yetmez. Belki güzel bir flört dönemi yaşarsınız ama konular hoşunuza gitmediğinde bu ilişki yürümüyor der ve ayrılmak isteyebilirsiniz.

Sosyal bilimlere ilginiz yoksa, tarihe, sosyolojiye, politikaya daha doğrusu çevrenizde olup biten sosyal olay ve olgulara karşı ilgi duymuyorsanız, toplum ve toplumun yapıları sizin ilgi alanınıza girmiyorsa, toplumlar arası ilişkiler, devletler arası ilişkiler, yapılar, çıktılar, buna bağlı nedenler ilginizi çekmiyorsa Uluslararası İlişkiler bölümüyle vakit kaybetmeyin derim. Fakat bu saydıklarım sizin tam da aradığınız bölümde beklediğiniz şeylerse Uluslararası İlişkiler bölümü ile flörtten öte biraz daha ciddi düşünebilirsiniz.

Şimdi ben biliyorum bizim toplumumuzda herkes siyaset bilimci herkes politika uzmanı ve herkes güya yukarıdaki anlattığım şeylere ilgili. Ben kısa bir örnekle bunu netleştireyim.

Eğer bulunduğunuz toplumda bir olay gerçekleşiyor ve siz bu olay ile ilgili bir sonuca varıp yorum yapacağınız zaman olayı kendi siyasi görüşünüzden uzakta değerlendirme gibi bir çabaya girmekten hoşlanmıyorsanız,  olayın girdileri ve çıktıları üzerine düşünmeye zaman ayırmaktan hoşlanmıyorsanız, olayın kendine has dinamiklerini, mesele adına itici güçleri,  daha önce başka bir yerde benzer bir olayın gerçekleşip gerçekleşmediğini, olaya getirilen farklı yorum ve bakış açılarını merak etmiyorsanız, bu ne be bir sürü şey saydın yeter banane bunlardan diyorsanız Uluslararası İlişkiler ile yola çıkacağınız ilişki karşılıklı yıpranmalara sebep olabilir.

Ama yukarıda bahsettiğim şeylerden lezzet alıyorsanız. Evliliğinizin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen partnerinizin gözlerine baktığınızda halen heyecanlandığınız bir ilişkiye sahip olabilirisiniz.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Ne İş Yapar?

 Şimdi okuduktan sonra ne olacaksınız?

O sihirli kelimeyi söyleyeyim mi?

Uluslararası ilişkiler iş adına piyasada yelpazesi çok geniş bir bölüm.’ (Herkesi bununla kandırıyorlar gençler sakin!)

Eğer nefes alsın yeter modundaysanız bu cevap belki size yeterli olur fakat daha insani seviyede bir ilişki arıyorsanız bu yelpaze açıklaması sizin için yeterli olmamalı.

Neyse buna da açıklık getirelim.

Siz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olacağınızdan dolayı İİBF’den alım yapan tüm devlet kurumlarında veya özel şirketlerde işe girebilirsiniz.

Uluslararası İlişkiler Mezunu Devlette Hangi Kurumlarda Çalışabilir?

Uluslararası ilişkiler bölümü devlet adına baktığınız zaman temelde diplomat yetiştirir.

Fakat ben bir sayayım dedim 50’den sonra bıraktım abi.

Her üniversitede neredeyse Uluslararası İlişkiler bölümü var.

Yani devletin kendi kurumları için çalıştıracağı bürokrat adayları, diğer İİBF mezunları ile birlikte Marmara gölü kadarsa devletin buradan sizin hayallerinizi süsleyen Dış İşleri Bakanlığı’dır, AB Bakanlığı’dır vs gibi yerlerin alacağı İİBF mezunu sayısı bir bardak kadar.

KPSS ile sadece normal bir memurluk düşünüyorsanız zaten bunun bizim bölümle ile bir ilgisi yok. Neredeyse Her bölümden mezun olduktan sonra KPSS’ye girip devlette bir şekilde ‘normal şartlar altında’ memur olabiliyorsunuz.

Başka neler yapabilirsiniz? 

Birleşmiş Milletler’de veya kocaman kocaman başka  uluslararası organizasyonlarda, ilginize ve üniversitede oluşturduğunuz bu ilgi üzerine inşa edilmiş son 1-2 senenizle yakından ilgili uluslararası kurumlarda görevler alabilirsiniz. Türkiye’de bu tarz kurumların ayaklarında iş yapacaksanız ayı zor çıkarırsınız baştan söyleyeyim. Zaten bu tarz kurumlarda görev almak isteyen kişiler daha idealist kişiler olmalı yoksa başlarda madden sürünüyorsunuz haberiniz olsun.

AKADEMİSYENLİK

Akademisyen olabilirsiniz . Bu disiplin altında bir alan çok hoşunuza gider. O alanda çalışırsınız. Örnek veriyorum, Orta doğu uzmanı olursunuz, Kuzey afrika çalışırsınız, Latin Amerika çalışmaları yaparsınız, Hindistan çalışırsınız, Çin çalışırsınız illa ülke çalışmanıza gerek yok barış inşası ve çatışma çözümü çalışırsınız [Benim de ünimin son dönemlerinde çalıştığım konudur] ve o konunun, alanın uzmanı haline gelirsiniz, akademik yayınlar çıkartırsınız, o alanın sosyal bilimini yaparsınız, üniversitelerde dersler verirsiniz.

Bitti mi bitmedi. Madem merak ediyorsunuz Uluslararası İlişkiler bölümü mezunları ne iş yapar. Dinlemeye devam edin.

Biraz önce söylediğim alanlarda çalışma yaptığınız zaman bazı kurumlardaki uzman açıklarından da yararlanabilirsiniz. Burada aklımıza tabii ki de think tank kuruluşları geliyor. Yani düşünce kuruluşları… Bu düşünce kuruluşları kimi zaman devletler kimi zaman da büyük şirketler için danışmanlık hizmeti verirler. Kimi zaman bağımsız araştırmalar yapar, tavsiye niteliğinde yayınlar çıkartırlar. Bana sorarsanız Türkiye’de kaç tane aklı selim, bir siyasi ideolojinin gölgesinde kalmadan bağımsız fikir üreten think tank var? Maalesef yok. Bu noktada siz de kendinizi ben gibi yalnız hissedebilirsiniz.  Gelin sarılalım gelin.

Uluslararası İlişkiler Özel Sektörde Ne Gibi İşler Bulabilir?

Adı üzerinde özel sektör. Aradığı pozisyona uygunsan seni istihdam eder. Etinden sütünden faydalanır. Bu yüzden sosyal alanlarda iş yapan ya da İİBF mezunlarına yönelik sektörlerde yer alan tüm özel firmalara başvurabilirsiniz. Fakat burada sizin okuduğunuz bölümden ziyade kişisel yetenek ve birikimleriniz hatta bağlantılarınız ön planda.

İster Medya sektöründe bir pozisyona başvurursunuz,

İster çok uluslu global şirketlere başvurursunuz,

İster bir şirketin halkla ilişkiler birimine,

İster bir pazarlama departmanına…

Anlayabileceğiniz üzere buralara zaten sizin dışınızda herkes de başvurabilir. Sizin çok da bir artınız yok bu konuda.

Şunu da bir kesinleştirelim. Soruyorlar, hacı ben ticaret yapmak istiyorum Uluslararası İlişkiler okuyayım mı?

Hayır kardeşim okuma çünkü bu bölümün ana derslerinin ticaret ile yakından uzaktan ilgisi yok. Git uluslararası Ticaret ve pazarlama oku!

Bankada falan işe girerim diyorsanız veya ekonomi, muhasebe bu alanlarda bir şeyler yapayım diyorsanız. Oturup baya baya başka sınavlara hazırlanmanız lazım. Çünkü bu bölümünde makro, mikro ekonomi alırsınız, isterseniz seçmeli bir kaç ekonomi üzerine bir şeyler, o kadar…

Yükseğinizi veya doktoranızı Ekonomi üzerine yaparsınız, Uluslararası İlişkiler’i bitirdikten sonra bu ayrı bir konu ama ben mezun olduktan sonra ekonomi veya işletme alanında bir şeyler yapacağım diyorsanız gidin İngilizce İşletme okuyun, İngilizce Ekonomi okuyun. Vaktinizi Uluslararası İlişkiler ile harcamayın. Bu bölüm bu işleri isteyenlerin bölümü değil J

 

Uluslararası İlişkiler Öğrencilerine Minnak Tavsiye

Bu arada eğer en azından İngilizce’nizi çok iyi bir seviyeye getirmelisiniz. Dersler dışında sosyal alanlarda bağlantılarınızı kuvvetlendirmelisiniz, en kötü 3. Sınıfın başlarında ilgi alanınız ile alakalı kurum ve kuruluşlarla organik bağlar kurmalısınız ve en mühimi  alanınız ile iglili derinlemesine okumalar yapmalısınız. AKSİ takdirde Mezun olduğunuzda kahvehanede dünyayı kurtaran amcamızın biraz daha mürekkep yalamış versiyonuna dönüşebilirsiniz. Bir de çantanızda diplomanız olur. Kabul bir üst versiyondur fakat üzerinde gerekli güncellemeler ve hata ayıklamaları yapılmadığından sonuç olarak işe yaramaz bir versiyondur.

Hakkını vererek okuduğunuz zaman ilgili olduğunuz alanlarla alakalı size ciddi bir vizyon kazandıran bölümdür. Muhakeme ve analiz yeteneğinizi ciddi anlamda geliştirir. Fakat ilgisiz bir şekilde sadece okula gidip gelinerek bitirilmiş bir Uluslararası İlişkiler bölümü bir çok insan için pişmanlıktan başka bir şey değildir.

Eğer bu emeği değerli görüyorsanız kanalıma abone olmayı unutmayın!

Kimse ile kavga etmeyin tatlişler. Güzel haftalar!