Amerika’da Öğrenciyken Çalışmak |F1 Vizesi İle Çalışmak

Amerika’da öğrenciyken çalışmak hakkında dönen onca yazı ve video sonrasında bu konu hakkında bir şeyler söylemem gerektiği kanaatine vardım. Kendim Amerika’da ikamet eden biri olarak, hem de Türkiye’den buraya gelmiş biri olarak, bu konu hakkında yazılan, çizilen, söylenenen şeyleri okuduktan sonra insanların doğru bilgiye ulaşmalarının ne kadar zor olduğunun farkına bir kez daha vardım. Şimdi tatlı tatlı bazı sorulara cevap verelim.

Amerika'da öğrenciyken çalışmak

Amerika’da çalışmak

Amerika’da Öğrenciyken Çalışmak Yasal mı?

Amerika öğrenci vizesi almak Amerika’da her şeyi yapabilirsiniz anlamına gelmiyor.

Amerika’da öğrenciyken çalışmanın yasal olduğu ve olmadığı durumlar mevcut. Yani direkt hayır demek de doğru bir cevap değil. Fakat Amerika’da öğrenciyken kampüs dışında kayıtsız, özel izinsiz çalışmak kesinlikle yasal değil. Amerika’da kaçak çalışan öğrenciler var mı? Tabii ki de var. F1 vizesi ile kaçak çalışan bir sürü insan var fakat bunların hiç biri sizler veya bizler için bir güvence değil.

Amerika’da üniversite içerisinde çalışmak ise üniversitenin öğrencilerine açtığı imkanlar ile ilgili. Bu imkanlar genellikle sınırlı.

Neden?

Çünkü üniversitenin kendi öğrencilerine istihdam sağlayacağı alanlar zaten bellidir. Ya kampüste belli yerlerde çalışırsınız ya da bir konuda çok iyiyseniz o konu ile ilgili öğrenci olmanıza rağmen hocanın yönlendirmesi altında hocaya asistan olur ders anlatırsınız. Bunların hepsinde saatlik ücretle çalışırsınız. Ancak ABD’de okuyan uluslararası öğrenci yoğunluğunu düşünürsek bir üniversitede sizin kapmak istediğiniz bu pozisyonlara çokça talep olacağını anlarsınız. Bu sebepten dolayı ABD’ye gelirken ne var ben okulda çalışırım ve masraflarımı da karşılarım anlayışıyla gelirseniz hüsrana uğrarsınız!

Velev ki siz geldiğiniz ve onca insan arasından okulun kendi öğrencisine açtığı legal imkanlar içerisinde iş buldunuz ve okurken kampüs içinde yasal olarak çalışmaya başladınız. Akla şu soru geliyor;

Okulda Çalışacağım Saatler Okul ve Okul Dışı Masraflarımı Karşılar mı?

Maalesef ile cümleye  başlıyorum çünkü yetmeyecek arkadaşlar. ABD’de ortalama kiranız 600 ile 700 dolar arası bile olsa telefon faturanız, yol masrafınız, yemeniz içmeniz, hiç sosyal aktivite yapmasanız bile okul aylığınız ile beraber (eyalete göre 3 aşağı 5 yukarı değişir) bu  masrafları okulda sınırlı saatler içinde alacağınız saatlik 7-10 dolarla karşılayamazsınız. Bununla ilgili daha detaylı bilgi için Amerika’da öğrencilik ve yaşam ile ilgili video çektiğim YouTube kanalıma bakabilirsiniz!

Dilerseniz aşağıda gördüğünüz videodan da okulda çalışarak alacağınız ücretlerle masraflarınızı karşılayıp karşılayamayacağınızı net, reel veriler üzerinden öğrenebilirsiniz.

Amerika’da öğrencilik hayalimizi süsleyen bir şey olabilir fakat reel veriler üzerinden plan yapılmadan, cahil cesaretiyle yapılan planlar ve atılan adımlar kimi zaman geri dönüşü olmayan hayal kırıklıklarına insanı sürüklüyor.

Bu sitede konu ile ilgili kaleme aldığım yazılar hem mesele ile ilgili fikirlerimi beyan etme isteğimden hem de sizlerin yalan-yanlış bilgiler üzerine hayal kurmanıza engel olma arzumdan kaynaklanıyor.

Amerika’da öğrencilik ile ilgili merak ettiğiniz soruları YouTube yorumlara yazabilirsiniz.

Kendinize dikkat edin!