Amerika Vize Yasağı Kalktı – Göçmen Olmayan Vizelerin Askıya Alınması

Amerika vize yasağı son günlerde hem Türkiye’nin hem de biz öğrencilerin gündemine oturmuş bir konu. Ülkelerin kendi aralarındaki siyasi problemlerine değinmeyeceğim fakat şu açık ki bu gerginlinlerden dolayı yaşanan problemler bir çok insanın mağdur olmasına, bir çoğunun planlalarının ya iptal olmasına ya da ertelenmesine neden oldu.

Amerika ve Türkiye karşılıklı olarak vize hizmetlerini askıya alınca doğal olarak akıllara da birçok soru gelmeye başladı ve adeta bu soruların cevapları da askıdaydı. Her kafadan bir sesin çıkması, mesele ile ilgili malumata sahip olmayan insanların kanallarında ve bloglarında ‘biz eminiz ki çok yakında çözülecektir’ ifadelerine yer verip sonrasında da teyit edilmesi mümkün olmayan ve kendi tahminlerinden öteye geçemeyen bilgilerle konuyla ilgili insanları kendilerince bilgilendirmeye(!) çalışması ortadaki kafa karışıklığını daha da şekilde artırdı.

Doğru bilgiye konsolosluklardan ulaşabilme gibi bir imkan varken güvenirliliğinden emin olmadığımız kaynaklardan medet beklemek de ne kadar mantıklı orasına da sizler karar verebilirsiniz. Madem insanlar bu konuyu konsolosluklara sormak yerine internette arıyorlar. Ben de hiç yoktan konsolosluktan onaylı bilgilere burada yer vereyim ki belki birileri gelir de okur. Okur da onaylı bilgilerle kendi yol haritasını çizmeye başlar.

Öncelikle ‘göçmen olmayan vize‘ ne demek, bu soruya cevap vermek lazım.  Detaya inmeden şunu söyleyelim; göçmen olmayan vize hizmetleri, green card hizmetlerinin dışında verilen tüm vize hizmetlerine verilen genel addır. Bunlara Amerika öğrenci vizesi, Amerika turist vizesi, Amerika çalışma vizesi, sanatçı vizesi vs… Aklınıza ne kadar vize türü geliyorsa neredeyse hepsi bu vize türünün birer alt başlığı konumundadır.

Şu an vizeler sınırlı şekilde hizmete açıldı fakat açılmadan önce çok sorulan bir soruyla başlayıp, nokta nokta şimdiki süreçle ilgili sorulara da  cevap vermek istiyorum.

Amerika Türkiye vize askısı durumunda yurtdışından Amerika vizesine başvurabilir miyim? Yurtdışından Amerika vizesine nasıl başvurulur?

Arkadaşlar normal şartlar altında yabancı bir ülkeden Amerika vizesine başvurmanız için başvurmayı planladığınız ülkede oturum izninizin olması gerekir. Bu bilgiye konsoloslukların resmi sitelerinden ulaşabilirsiniz. Ancak konsolosluk şunu da belirtmektedir ki bunu bilmekte fayda var çünkü bu ülkede ne an ne olabilir tahmin etmek zor olduğundan bakarsınız yasak bir daha gelir ben yine o bilgiden de bahsedeyim.

Amerika konsolosluğu diyor ki, ‘Türkiye içerisinde göçmen olmayan vize hizmetlerini durdursak bile Türk vatandaşları yabancı bir ülkeden, orada oturma izni (yaşıyor )olmaksızın, vize başvurusunda bulunabilirler. Fakat başvurularını yapmadan önce vize randevusu alacağı konsolosluğa ulaşıp, ‘benim oturma iznim yok siz böyle bir hizmet şuan veriyor musunuz’ sorusunu mutlaka sorunuz‘. Yani diyor ki kısaca, yurtdışından, o ülkede oturma iznin olmaksızın vize başvuru yapabilirsin ama sen yine de o ülkenin bir konsolosluğuna sor, çünkü normalde oturma izninin olması lazım, şu an normal dışı durumdayız o yüzden evet diyebilirler. Önce sor sonra git.

O konsolosluğu nasıl arayıp soracağınızı söylememe gerek yok galiba. Telefon, mail(en güzel yol) veya o ülkedeki bir tanıdığınızın konsolosluğa gidip sormasıyla bilgi edinebilirsiniz.

Ben vize yasağında yurtdışından vize randevusu aldım, şimdi Türkiye vize yasağı kalktı. Bu randevuyu Türkiye’ye kaydırabilir miyim? Vize başvuru ücretimi geri alabilir miyim?

Vize başvuru ücretlerinizi hiçbir şekilde geri alamıyorsunuz ve vize askısı sürecinde yurtdışından aldığınız Amerika vizesi randevularınızı İstanbul ABD Başkonsolosluğuna veya ABD Ankara Büyükelçiliği Amerika konsolosluğuna aktaramıyorsunuz. Bu direkt Ankara’daki büyükelçiliğin yaptığı açıklamadır. Bunun ötesinde teyit edilmemiş bilgilere itibar etmeyin.

Dilerseniz yurtdışından aldığınız randevuyu değerlendirir, dilerseniz de yeniden Türkiye içinden vize randevusu alırsınız.

Ben önceden gelecek tarihler için vize randevusu almıştım fakat araya vize askı süreci girdi. Vize randevum geçerli mi? Yeniden randevu almalı mıyım?

Vize randevusu almışsanız ve araya bu süreç girdiğinde sizin de randevu tarihiniz geçmiş ise, randevu tarihiniz geçtiğinden dolayı tekrardan randevu almanız gerekir. Fakat eğer araya bu süreç girdi ve sizin ki zaten vize askısının kalktığı zamana denk geliyorsa, Amerika konsolosluğudan randevu iptali mesajı size ulaşmamışsa randevunuz geçerlidir. Dilerseniz vize randevunuzun aktif olup olmadığını öğrenmek için buraya TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Yazı umarım yararlı olmuştur. Amerika’da yaşam ve öğrencilik adına vloglar yayınladığım kanalıma da buraya TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Almak ve Vizeniz Bitse de Amerika’da Yasal Olarak Kalmak konulu videoya da buraya TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

Summary
Amerika Vize Yasağı Kalktı - Yeni Durumda Amerika Vizesi Almak
Title
Amerika Vize Yasağı Kalktı - Yeni Durumda Amerika Vizesi Almak
Description

Amerika vize yasağını kaldırdıktan sonra göçmen olmayan vize başvurularında sınırlı hizmet vereceğini açıkladı. Peki bu süreçte nasıl Amerika vizesi alabileceğiz?