Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Amerika öğrenci vizesi için aşağıda yaptığım küçük açıklama sizlere hızlı bir şekilde hangi belgeleri tamamlamanız gerektiğine dair bilgi içermektedir. Fakat hem siz hem de size sponsor olacak anne, baba, şirket vs. ile ilgili hangi belgelere sahip olmanız gerektiği hakkında yazının aşağısına bir indirme linki bırakıyorum. O linke tıklayarak daha detaylıca hazırlanmış son ve güncel vize dökümanına ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Hayallerinize, hedeflerinize giden yolda yüzde 1’lik dahi bir katkım olmuş olursa bu beni mutlu etmeye yeter.

  • Pasaport (Seyahatin sonlanma tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunmalı, ıslanmış, yırtılmış veya zarar görmüş olmamalı)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi (Tüm masrafları kendisinin karşılayacağını belirten Konsolosluğa hitaben)
  • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, vize randevusuna gideceğiniz halinize en yakın ve güncel olmalı zaten fotoğrafçıya ABD vizesi için derseniz detay vermenize ve endişe etmenize gerek yok. Onlar biliyorlar.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adresiniz ve aile bilgilerinizi içeren)
  • I-20 Formu(Okulun size gönderdiği sağında büyük harflerle F1 yazan belge)
  • DS 160 Formu (Online doldurulacak – Youtube’dan nasıl dolduracağınızı öğrenebilirsiniz)
  • SEVIS I-901 ödeme dekontu.
  • Diploma ve transkript

Eğer varsa TOEFL, SAT, GRE, GMAT gibi dil yeterlilik puanlarını gösteren belge. Fakat dil okulu için düşündüğünüzde elinizde TOEFL belgesi ile gitmek vize memurunu şüpheye düşürebilir. Zaten dil puanın var neden dil okuluna gitmek istiyorsun diye sorabilir. O yüzden dil eğitimi almak istiyorsanız önceki dil puanlarınızla alakalı bir belge götürmemeniz daha sağlıklı olur.

Siz çalışan değilseniz masraflarınızı karşılayacak olan kişi ile alakalı sponsor mektubuna ihtiyacınız olacak. (Konsolosluğa hitaben ingilizce yazılmış banka mektubu)

Sponsorunuzla alakalı yani masraflarınızı karşılayacak kişi ile ilgili belgeler de hazırlamanız gerekmektedir. Genellikle konsolosluğa hitaben yazılmış olan banka mektubu dışında daha detaylı bir belge istememekteler fakat o an sizden masraflarınızı karşılayacak şahsın iş durumuyla alakalı belgeler de nadiren isteyebilir. Sponsorunuzun birinci dereceden yakın olması gerekmektedir. Çalışan anne veya baba olması elinizi kuvvetlendirir. Sponsorunuz ile alakalı şu belgeleri de götürseniz daha garanti hareket edilmiş olunur.

Hem sponsorunuz hem de kendinizle alakalı Amerika öğrenci vizesi konusunda daha detaylı bir dökümana sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak herhangi bir ücret ödemeden dosyayı indirebilir ve ve tüm detaylara hakim olabilirsiniz.

Amerika öğrenci vizesi için gerekli belgeler (Tüm Detaylar) → TIKLA İNDİR